Petek Pastanesi’nin öyküsü 1916 – 1917 yıllarında Rusya’da Nicholas’ın ve Bolşevikliğin hüküm sürdüğü yıllara dayanır. Bu yıllarda Çamlıhemşin’li Hasan Usta’nın Rusya’da pastanecilik mesleğine adım atmasıyla  yaklaşık bir asrı deviren bir tutkunun temelleri atılmıştır. Bu süreçte oğlu Tevfik’in de bu mesleğe ilgisi  ve becerisi olduğunu anlayan Hasan Usta, oğlunu bu mesleği en iyi şekilde icra etmesi için yetiştirmeye başlar. Baba ve oğul bir süre sonra Rusya’daki iç karışıklıklardan dolayı İran’ın Tahran şehrine göç etmeye karar verirler.

  • Hasan ve Tevfik Usta’nın kaliteden ödün vermeden, sabırla çalışarak ürettiği ürünler kısa zamanda Tahran’da da herkesin aradığı lezzet haline gelir.  Hünerleri İran’ın Şah’ı Rıza Pehlevi’ye kadar yayılır ve İran Şah’ına hizmet etmeye başlarlar.
  • İran’da geçen yedi yılın ardından pastanecilik mesleğini Türkiye’de sürdürmeye karar verirler ve 1942 yılında İskenderun’da Şehit Pamir Caddesi’nde ‘ Hemşin Pastanesi ve Fırını’nı açarlar. O yıllarda, Pasta Salon’u olarak bilinen yirmi metrekarelik bu mekanda en fazla dokuz misafir ağırlanabilmektedir. 1942 yılında İskenderun’da açılan bu pastane aynı zamanda Hatay’ın ilk pastanesidir. Hasan Usta’nın oğlu Tevfik Usta, Hatay’a somun ekmeğini getiren ilk kişi olarak da tanınmaktadır.
  • Tevfik Usta; bilgisini, deneyimini, işe duyduğu saygı ve sevgiyi, büyük özen ve emekle kurduğu pastaneyi 1965 yılında oğulları Necati ve Hasan Alpagül’e teslim etmiştir. Ailenin üçüncü kuşağından olan Necati ve Hasan Alpagül kardeşler Hemşin Pastanesi ve Fırını’nı  ‘Petek Pastanesi’ ne dönüştüren kişiler olmuştur.
  • 1968 yılından itibaren ‘Petek Pastanesi’ adıyla hizmet vermeye devam eden pastane; önceki kuşaklarından aldığı bilgiyi ve tecrübeyi, bilim ve tekniğin getirdiği yenilikler doğrultusunda geliştirerek şuan ailenin  dördüncü kuşağı tarafından yönetilmektedir.

Petek Pastanesi Adana

Eren Durmuş EREN

Eren Durmuş EREN

İşletmeci
Adana’nın en önemli lokasyonlarından birinde Kurttepe kavşağında daha önce başka bir marka ile tanınmışken yollarınız ayrıldı ve Petek Pastanesi olarak yola devam etme kararı aldınız. Bu kararın sebebi ne idi?

7 yıl Türkiyede en başarılı 10 şube arasında iken, çalıştığımız şirketin politikasını değiştirip dondurulmuş ürünlere yönelmesi müşteri memnuniyeti açısından sıkıntılar doğurdu. Adanalı dondurulmuş ürünleri sevmiyor. Radikal bir kararla yollarımızı ayırdık. Bölgemizde 74 yıldır kalitesi ve hijyeni ile haklı bir isim yapmış olan Petek Pastaneleri ile anlaştık. Bu Petek Pastanelerinin de Hatay dışına ilk çıkışı oldu.

Pastanenizde temel işletme koşulları nelerdir?

HİJYEN;

Olmazsa olmazımız hijyen. İmalathanemiz halka açık. İsteyen müşterimiz istediği zaman gezebilir, imalatı görebilir. Burası bir ameliyathane titizliğindedir.

LEZZET;

Lezzet deseniz zaten 74 yıldır kendini kanıtlamış bir lezzeti sunuyoruz. Tatlılarımız, pastalarımız günlük olarak, meşe odunlu fırınlarda üretiliyor.

MÜŞTERİ MUTLULUĞU;

Ürünümüzü hangi nedenle olursa olsun beğenmeyen müşterimiz koşulsuz olarak iade edebilir. Fakat bir yıllık Petek sürecinde böyle bir olayla karşılaşmadık. Ayrıca bedelli ve bedelsiz çeşitli kanallardan kendimizi sürekli denetim altında tutuyoruz. Bu konuların hepsinde kendimize güvenimiz tam.

İleriye yönelik planlarınız nedir?

Adana’da yeni şube ve şubelerle yolumuza devam edeceğiz. En iyi olduğumuzu biliyoruz ve daha da iyi olmaya çalışacağız.